»Prepričan sem, da če se ne bo v fiskalnih pravilih povečanje obrambnih izdatkov ustrezno obravnavalo, potem ne bo samo Slovenija, ampak večina evropskih držav imela res velike izzive, kako ta cilj izpolniti.«
»Večje zadolževanje bo vodilo v večjo ponudbo evropskih obveznic na finančnih trgih in s tem višje stroške zadolževanja.«
»Nacionalni proračuni so omejeni z novimi pravili pakta za stabilnost in rast. V izrednih časih so tudi v okviru pakta možni izredni ukrepi. In mislim, da živimo v izrednih časih.«
»Predvsem se zdi članom tega posvetovalnega telesa vlade skrb vzbujajoče, da vlada z rebalansom predvideva trajno povečanje izdatkov, ki pa hkrati ne bodo naslovili strukturnih izzivov javnih financ.«
»Rekla bi, da pač militarizacija ne more biti pot k miru. To je napačna pot. Več orožja pomeni več vojne in pomeni več smrti in pomeni tudi večjo verjetnost za hudo eskalacijo konflikta, ki lahko preide v globalni konflikt. Tako da, orožje ni odgovor, in to, kar Ursula von der Leyen ponuja Evropi v naslednjem mandatu, je katastrofa, ne? Ona predlaga višanje budžeta za orožje in tako naprej … To zmanjšuje tudi sredstva za krepitev socialne varnosti, socialne države in vsega ostalega, kar je potrebno.«
»Če bodo članice v povprečju izdatke povečale za 1,5 odstotka bruto domačega proizvoda, bi to lahko ustvarilo fiskalni prostor v vrednosti skoraj 650 milijard evrov v obdobju štirih let.«
»Radikalno povečati izdatke za obrambo.«
»Zdaj je izredno pomembno, da povečamo porabo in se pripravimo na najhujše. Obrambo moramo resnično močno okrepiti.«
»Za zdaj še velja, da povečujemo postopoma do leta 2030 in da takrat pridemo na dva odstotka.«
»V varnost je treba vlagati, tudi finančno. Slovenija se tega zaveda. Do leta 2024 bo zato za obrambne namene namenila 1,5 odstotka BDP-ja, kar pomeni v zadnjih letih bistveno povečanje.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju